10. Yıl Logosu

10. Yıl Logosu

Adıyaman Üniversitesi 2016 yılında 10. yılını kutluyor. Bu kapsamda bu özel yıla ait özel bir de logo tasarlandı. Logo üniversitemizin ana logosuna "1", "yıl" ve "2006-2016" ifadelerinin eklenmesi ile oluşturulmuştur.

Adıyaman Üniversitesi Logosunun başına 1 eklendiğinde yeni oluşan tasarım "10" sayısına benzemektedir. 1, "tik" işaretine benzetilmek suretiyle Üniversitemizin daima yükseleceğine vurgu yapılmaktadır. Logonun üzerinde yer alan ve gittikçe büyüyen 2006-2016 yılları ise şu an ki gelişmişliğimizin sadece 10 yılda sağlandığını ve yine devam edeceğini anlatmaktadır.

Adıyaman Üniversitesi 10. Yıl Logosu: png, jpg

Logo

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Logosu

Adıyaman Üniversitesi Logosu temel olarak üç temsili figürden oluşmaktadır.

  1. Hilal
  2. Adıyaman Lalesi (Ters Lale)
  3. Su Damlaları

Logomuz; sadelik, temsiliyet, yerellik, millilik, evrensellik, bilimsellik ve uyum gibi temel düşünce ve kavramlar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Logomuz öncelikle bağımsızlık, özgürlük sembolü, karanlıklar içinde daima yol gösterici, zamanın belirleyicisi, kültürel çağrışımları oldukça zengin ve milletimizce kabul gören göz bebeğimiz hilalden oluşmaktadır. Hilal simgesi bilindiği üzere ilim, irfan, fazilet, adalet, sevgi ve sevgilinin de simgesidir. Hilalin yukarıya doğru 45 derece açılı bir şekilde olması ise sürekli bir gelişme ve yükselmenin ifadesidir.

Adıyaman Lalesi İlimizin öne çıkmış endemik çiçekli bir bitkisidir. Endemik bitkiler, bulundukların yörelerin coğrafik işaretleridir. Hilalle uyumu, şehrimizi temsiliyeti kadar tarihi çağrışımları da zengin olan bir çiçektir, lale. Logoda bulunan iki adet lale çiçeği, su damlaları ile teşkil edilmiştir.

Su damlası, İlimizin bulunduğu coğrafyanın su medeniyetlerine bağlı bugünü ve geçmişini hatırlatmaktadır.

Logodaki iki lale, damlalar, hilal-lale ikilisi ise Adıyaman’ın geçmişi ve bugününde bulunan birlikte yaşama erdem ve kültürünü ve farklı renk tonlarının kaynaşmasını sembolize etmektedir.

Adıyaman Üniversitesi Logosu: png, eps, cdr

Görsel Kimlik Kılavuzu

ADYÜ Görsel Kimlik Kılavuzu